تبلیغات
ღஜღلحظــــــــه هاღஜღ - درباره ی عطسه بخوانید
ღஜღلحظــــــــه هاღஜღ
پیراپزشکی آزاد اسلامی مشهد ( فرهنگی ، علمی ، ادبی )
نوشته شده در تاریخ شنبه 18 شهریور 1391 توسط نسترن نیک پور

بعضی از مردم عطسه را به فال نیک و بعضی آن را به فال بد می‌گیرند. وقتی پایانه عصبی در غشا مخاطی تحریک می شود عطسه تولید می شود. علت تحریک مخاط بینی می‌تواند بر اثر سرما، آلرژی یا تحریک عصب بینایی به خاطر نور شدید باشد وقتی که عطسه میکنید برای چند دهم ثانیه دچار ایست قلبی می‌شوید.حساسیت زیاد نای، نایژه‌ها، مجاری بینی باعث میشود ورود گاز ها و مواد خارجی باعث واکنش عطسه شوند.
در عطسه هوا با فشار از راه بینی همراه با مواد خارجی به بیرون رانده میشود. در شروع حنجره بسته می‌شود و هوا را در درون شش ها محبوس می‌کند. بعد با باز شدن ناگهانی حنجره هوا با فشار خارج می‌شود. عطسه بر اثر تحریک‌های مجاری بینی که عاملانش می‌تواند حساسیت به بوی یک گل و یا وارد شدن ویروس به بدن و ... باشد ایجاد میشود و در آن زبان کوچک به طرف زبان بزرگ کشیده می‌شودو هوا از طریق بینی خارج می‌شود.

هیچ وقت با نگه داشتن بینی جلوی بروز عطسه را نگیرید چون ممکن است مویرگ های موجود دربینی شما آسیب ببیند و شمادچار خون ریزی بینی شوید. اگر جلوی عطسه را بگیرید تمام فشار را به بدن وارد می کند و می تواند تمام ترشحات عفونی را وارد گوش کند. رفلکس عطسه بسیار شبیه رفکلس سرفه است به استثنای اینکه به جای مجاری تنفسی تحتانی مربوط به مجاری بینی است. استیمولوس ایجاد کننده رفلکس عطسه تحریک در مجاری بینی است و ایمپالسهای مرکز رو از طریق عصب پنجم به پیاز مغز تیره می‌روند که در آنجا رفلکس عطسه تحریک می‌شود. به این ترتیب مقدار زیادی هوا به سرعت از طریق بینی عبور می‌کند و به این ترتیب به پاک کردن مجاری بینی از مواد خارجی کمک می‌کند.جز مواردی از قبیل عمل کردن لوزه و... آن هم به دستور دکتر جلوی عطسه را بگیرید.
هنگام عطسه هوا با سرعت 160 کیلومتر در ساعت از بینی خارج می شود.

دانشمندان تخمین زده‌اند که در هر‌ بار عطسه یا سرفه، بیش از بیست هزار ویروس وجود دارد که این تعداد برای آلوده کردن تعداد زیادی از مردم اطراف ما کافی است. برای جلوگیری از انتشار میکروب ها در بیماری های تنفسی، کارهای زیر را انجام دهید:
- جلوی دهان و بینی خود را هنگامی که عطسه یا سرفه می کنید، با دستمال بگیرید.
- دستمال استفاده شده خود را داخل سطل زباله بیندازید.
- اگر موقع عطسه یا سرفه، دستمال همراه خود ندارید، از لباس خود استفاده کنید و آن را جلوی دهان و بینی خود بگیرید و به هیچ وجه از دست خود استفاده نکنیددرباره وبلاگ

این وبلاگ رو با همکاری استاد گرامیمان سرکار خانم آرام و برخی از دوستان دانشکده پیراپزشکی آزاد مشهد راه اندازی کردیم . امیدواریم خوشتان بیاید.
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
کیفیت وبلاگ لحظه ها را چگونه ارزیابی میکنید؟


نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : بزرگوار
بازدیدهای دیروز : بزرگوار
كل بازدیدها : بزرگوار
بازدید این ماه : بزرگوار
بازدید ماه قبل : بزرگوار
تعداد نویسندگان : نفــر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تبادل لینک
مدل لباس

ابزار وبمستر

خرید شارژ

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ